Структура уроку письма у букварний період.
Тема уроку: Ознайомлення з буквою [з], [з']
Мета уроку: сформувати у здобувачів освіти знання про нову літеру; навчити виконувати графічні вправи; розвивати критичне і логічне мислення; виховувати патріотичне, громадянське, моральне, лексичне, орфографічне вміння.
Метод навчання: за характером керівництва розумовою діяльністю учнів; за джерелом знань; за напрямом діяльності.
Методичні прийоми: аналіз, синтез, порівняння, мовний розбір: повний і частковий, списування.
Інтерактивні технології: «Метод проектів», «Метод ПРЕС», «Мозковий штурм», «Метод гронування», «Мікрофон», «Акваріум».
Тип уроку: урок ознайомлення з новою буквою.
Обладнання: розрізна азбука для синтезу літер у склади, складів у слова; таблиці рукописних та друкованих літер; предметні ілюстрації з узагальненими графічними звуковими схемами слів; сюжетні картини для складання речень та зв'язних висловлювань..
Перебіг уроку
I. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками [з], [з'].
1. Упізнавання цих звуків у заданих учителем словах з визначенням місця їх звучання (на початку, в середині, в кінці). Пропонуються, наприклад, слова: заєць, коза, віз, сажа(!), залізний, зяблик, узяв, калюжа(!), злазь, візерунки, друзі, жасмин(!), зелений.
2. Доповнення складу зі звуками [з], [з'] для утворення слів: залі(зо), гро(за), моро(зи), ва(за, зон), ві(зок), бере(за), мага(зин) та ін.
3. Утворення складів типу злиття зі звуком [з] (за, зо, зу, зи, зе), зі звуком [з'] (зя, зьо, зю, зі, зє).
II. Показ зразка писаної літери з у сітці зошита (збільшеної у 20 разів).
III. Аналіз будови букви з переліком її елементів (верхня дужка, схожа на правий півовал, і нижня дужка, яка переходить у нижню петлю).
IV. Засвоєння конфігурації літери з.
1. Показ написання букви на дошці з поясненням послідовності зображення її елементів
2. Писання учнями букви в повітрі з орієнтацією на показ учителя.
3. Аналіз зразка букви в зошитах, усне пояснення порядку зображення елементів.
V. Вправи з письма:
Писання літери за пунктирними або легко наведеними зразками в зошиті (на друкованій основі).
1. Писання трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок.
VI. Фізкультхвилинка.
VII. Дописування рядка літери з.VIII. Звуко-буквений аналіз слова візок з побудовою схеми фішками і викладанням з букв
VIII. Розрізної азбуки.
IX. Динамічна пауза.
X. Писання другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під такт).
XI. Звуковий аналіз слова зима з наступним записом за зразком.
XII. Добір слів зі звуком [з], які відповідають на питання що робити? (казати, возити, різати, лазити, збирати, в’язати, зустрічати тощо).
XIII. Складання з одним зі слів (на вибір) речення.
XIV. Підсумок уроку.
